Další rozdělování Evropské unie je v budoucnu pravděpodobnější než prohlubování integrace a spolupráce. Řekl to dnes slovenský premiér Robert Fico ve svém vystoupení během debaty premiérů zemí visegrádské skupiny na konferenci Prague European Summit.

Fico, jehož vláda na začátku července přebírá předsednictví Radě EU, varoval před vzestupem protiunijních politických stran a blázny na vysokých politických postech.

„Nenechme se mýlit, neříkejme, že jsou tu dvě rovnocenné varianty – hlubší fragmentace nebo hlubší integrace,“ řekl Fico. „První varianta má mnohem lépe nastavené podmínky, než varianta hlubší spolupráce a integrace,“ dodal. Evropská unie podle něj nezná odpověď na to, jak se tomuto trendu bránit.

Slabinou EU je podle Fica nesrozumitelný jazyk, který používá. Je pro občany nepochopitelná a zabývá se tématy, která je nezajímají. Krize celé Evropy se projevuje v úpadku tradičních politických stran. Místo nich získávají hlasy voličů výrazně „antievropské populistické spolky“.

„To, co se děje v zemích střední a východní Evropy i celé Evropy, vyžaduje naši pozornost. Jak je možné, že často poloblázni a blázni nastupují do významných politických pozic,“ řekl.

Slovensko zůstává při zemi

Prioritou slovenského předsednictví proto bude navrácení důvěry občanů v EU a používání jednoduššího jazyka. Slovensko se chce věnovat také posílení unijní ekonomiky a zajištění energetické bezpečnosti. Třetí prioritou bude udržitelná a reálná migrační a azylová politika.

Po předchozím bilaterálním jednáním s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) Fico řekl, že o předsednictví Slovenska v Radě EU má země své představy, ale „nemá velké oči“. „Představy budou ovlivněny vnějšími vlivy,“ řekl novinářům.

Změny v EU podle Fica nastanou v případě, že se Británie v referendu rozhodne opustit EU, ale i pokud setrvá. Další témata, která ovlivní slovenské předsednictví, mohou vzejít z červnového summitu EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner