Kandahár (Afghánistán)/Praha 2. srpna (ČTK) – Sebevražedný atentátník dnes zaútočil na mezinárodní vojenský konvoj poblíž letiště ve městě Kandahár na jihu Afghánistánu. S odkazem na afghánské bezpečnostní složky o tom informovala agentura Reuters. Podle mluvčího koaliční mise NATO Damiena Horvatha si útok vyžádal oběti, není ale jasný jejich počet ani to, zda jde o mrtvé či zraněné. Čeští vojáci jsou v pořádku, sdělil ČTK český generální štáb. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Podle Jindřicha Pleschera z tiskového oddělení generálního štábu jsou všichni čeští vojáci v Afghánistánu v pořádku. Česká armáda má v zemi 271 vojáků, většina se podílí na ochraně spojenecké základny Bagrám nedaleko Kábulu a další jsou umístěni na kábulském mezinárodním letišti.

Letiště v Kandaháru je velkou vojenskou základnou mezinárodních jednotek, které pomáhají afghánským bezpečnostním složkám v boji proti povstaleckému hnutí Taliban.

Ve koaličních jednotkách USA a NATO slouží v současné době v Afghánistánu 13.500 vojáků. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, zda do země pošle dalších 4000 nebo i více amerických vojáků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner