Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) shledal bývalého politického vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče vinným ze zločinu genocidy v souvislosti s masakrem ve Srebrenici. Karadžić si přál zabití zajatých muslimských mužů, uvádí se v rozsudku, který čte předseda senátu O-Gon Kwon. ICTY odsoudil Radovana Kradžiče ke 40 letům vězení.

Jedenáctibodová obžaloba obsahuje dva body, které se týkají genocidy. Ke druhému bodu, jenž souvisí s masakrem ve Srebrenici, se zatím soudce nedostal.

Karadžić je mimo jiné obžalován i z iniciování etnických čistek a v souvislosti s brutálním obléháním Sarajeva, které trvalo 44 měsíců a vyžádalo si přes 10.000 mrtvých, včetně 1500 dětí. Tribunál se má rovněž, a to poprvé, vyjádřit k držení jako rukojmích téměř 400 příslušníků mírových sil OSN bosenskosrbskými silami v květnu a červnu 1995. Mezi nimi byli tehdy i tři Češi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner