Meziroční inflace v březnu klesla na 1,7 procenta z únorových 1,8 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je vysoká srovnávací základna loňského roku a klesající ceny potravin a pohonných hmot. Český statistický úřad zveřejní data o březnové inflaci v úterý 10. dubna.

„I přes dobrou výkonnost reálné ekonomiky a masivní růst mezd na přelomu roku domácí inflace slábne. Silný efekt statistické základny brzdí jádrovou složku, zatímco únorový pokles cen ropy zchladil inflaci cen pohonných hmot,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. K tomu se podle něj přidaly ceny potravin, které na začátku roku zpomalily zdražování mnohem výrazněji, než se očekávalo.

Vývoj na pracovním trhu ovšem podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka naznačuje, že další významnější zpomalení inflace nelze během letošního roku očekávat. „Rekordně nízká nezaměstnanost, rekordně vysoká spotřebitelská důvěra a silný reálný růst mezd – to jsou faktory, které v nadcházejících měsících inflaci vrátí zpět nad dvě procenta,“ uvedl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner