Praha 27. února (ČTK) – Údaje o nárůstu a výši tržeb restaurací a hotelů, které zveřejňuje Finanční správa a Český statistický úřad, nelze porovnávat. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který dnes projednala vláda. Materiál má ČTK k dispozici. Podle něj o vysvětlení požádal ministerstvo financí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) 13. února.

Ministerstvo financí v polovině ledna uvedlo, že podle výpočtů Finanční správy evidované tržby za prosinec dosáhly zhruba 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard korun. Tržby tak podle výpočtů správy stouply o 100 procent. Výpočet správa provedla na vzorku údajů čtyř procent daňových poplatníků.

Český statistický úřad pak publikoval údaje o tržbách v ubytování, stravování a pohostinství za prosinec 2016, a to 8. února. V běžných cenách meziročně vzrostly o 15,7 procenta, ve stálých cenách o 7,6 procenta. V samotném pohostinství a stravování se tržby v běžných cenách zvýšily o 18,3 procenta, ve stálých cenách o 8,2 procenta. ČSÚ následně 9. února v tiskové zprávě uvedl, že ze statistik úřadu nelze určit vliv zavedení EET.

Srovnávání výstupů Finanční správy s daty o vývoji měsíčních tržeb ČSÚ je podle vládního materiálu velmi obtížné, neboť oba postupy se metodicky liší. Rozdíly vyplývají z vymezení celkového souboru podniků zahrnutých do výpočtu nebo i z obsahového vymezení ukazatelů. „V datech ČSÚ jsou také zahrnuty výrobky a služby, které EET nepodléhají. V datech Finanční správy získaných z EET naopak nejsou zahrnuty bezhotovostní převody. Z výše uvedených důvodů stojí publikovaná data ČSÚ a FS ČR vedle sebe, a nelze je tedy vzájemně porovnávat,“ uvádí materiál.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner