Ministerstvo financí (MF) dnes zhodnotí dopady zákona o hazardu, který je účinný od začátku roku. Zákon například změnil zdanění hazardu. Sazba pro automaty se zvýšila z 28 na 35 procent, u ostatních druhů her vzrostla z 20 na 23 procent. Mírně se zvýšily odvody z výnosů automatů ve prospěch obcí.

Nový zákon počítá také s tím, že hráči se musí registrovat a povede se rejstřík vyloučených lidí, kteří nebudou smět hrát. Automaticky v něm budou všichni lidé v osobním bankrotu nebo hmotné nouzi. Tento registr chce MF spustit v průběhu příštího roku. Podle sdružení Občané proti hazardu je to však pozdě a počet patologických hráčů se sníží jen nepatrně.

Na trh mohou vstoupit zahraniční loterní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Firma, která si chce požádat o licenci, musí nejprve zastavit provoz. Poté vyplatit hráče, upravit software podle zákona a teprve poté požádat ministerstvo financí o licenci. Klienti se následně musí fyzicky zaregistrovat na pobočkách CzechPointu. Klientům nelze uznat jejich staré registrace a nechat jim na herních kontech peníze, které tam měli již před získáním české licence.

MF již dříve uvedlo, že na začátku ledna poslalo nelegálním provozovatelům takzvaný vytýkací dopis, ve kterém je vyzvalo k okamžitému ukončení činnosti. Pokud tak firmy neučiní, zahájí s nimi správní řízení, které může skončit až zablokováním stránek a plateb. Minulý týden MF zahájilo první správní řízení. Šlo o společnost EU Lotto se sídlem v Gibraltaru, která svoje hry provozuje pod obchodním názvem lottoland.

Na tiskové konferenci dopoledne vystoupí ministr financí Andrej Babiš (ANO), jeho náměstek Ondřej Závodský a generální ředitel Celní správy Milan Poulíček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner