Fanoušci současné středoevropské kinematografie se můžou těšit na 2. ročník Mezinárodního filmového festivalu 3Kino – Praha 2015, který se uskuteční od 5. do 8. listopadu 2015 v pražském kině Atlas. Přehlídka vychází ze spojení kinematografie čtyř zemí visegrádské koalice a láká na současnou polskou, slovenskou, českou a maďarskou tvorbu. Během čtyř dnů diváci můžou zhlédnout pětadvacet filmů a zúčastnit se dvou mezinárodních workshopů. Letošní hvězdou přehlídky je polský herec Eryk Lubos, oceněný na MFF Karlovy Vary 2012 cenou za nejlepší mužský herecký výkon v dramatu Zabít bobra, který uvede tři filmy a bude debatovat s diváky. Dále z hostů zmiňme polskou delegaci k filmu Tam, kde svítí slunce /Polsko 2015, režie Piotr Balicki/, slovenského režiséra celovečerního dokumentu Tak ďaleko, tak blízko /Slovensko 2015/ Jaro Vojtka s producentkou snímku Barbaru Harumovou Hessovou, z českých hostů delegace k filmům Takovej barevnej vocas letící komety /ČR 2015, režie Václav Kučera/ a  Třetí poločas /Makedonie, ČR 2012, režie Darko Mitrevski/.

Lahůdkou pro diváky je retro večer aneb „Film, na který se stála fronta“. Letošní ročník představí kultovní polskou komedii Fotbalový poker /Polsko 1989, režie Janusz Zaorski/. Nadčasový příběh z fotbalového prostředí, kde korupce, machinace s výsledky zápasů a přebírání hráčů jsou na denním pořádku.

Na festivalu bude zastoupena i domácí produkce: již zmiňovaný v kinech nedávno uvedený celovečerní dokument o rockovém hudebníkovi Filipu Topolovi Takovej barevnej vocas letící komety /ČR 2015, režie Václav Kučera/. Na programu jsou rovněž tři české koprodukční snímky – dramata: Aferim! /Rumunsko, ČR 2015, režie Radu Jude/, Život v akvárku /Island, ČR 2014, režie Baldvin Zophoniasson/ a Třetí poločas /Makedonie, ČR 2012, režie Darko Mitrevski/.

Pořadatelé MFF 3Kino Miloš Máca a Vavřinec Menšl upozorňují na novinky letošního ročníku: „Novinkou oproti loňskému ročníku budou dva workshopy. První z nich proběhne v pátek 6. listopadu v 17.45 hod před projekcí filmu Onirica /Polsko 2014, režie Lech Majewski/ a představí divákům mnohovrstevnatou tvorbu renomovaného režiséra filmu Lecha Majewského. Workshop povede polský kritik Artur Zaborski. Druhý workshop bude následovat v neděli 8. listopadu v 15.45 hod po projekci filmu Přímý přenos /Slovensko 2014, režie Zuzana Piussi/ a bude se věnovat tématu zobrazenému ve filmu – Sociální systém a práva dětí. Zúčastní se ho tvůrci filmu a známý odborník na danou problematiku klinický psycholog Radek Ptáček“.

 

Jednotlivé vstupné na filmové představení činí symbolických 30 Kč. Lístky na MFF 3Kino jsou již v prodeji v pokladně kina Atlas či na: www.3kino.cz

 

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner