Miliardář Michail Chodorkovskij, bývalý nejbohatší ruský oligarcha a známý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, uvažuje, že požádá o azyl ve Velké Británii. Učinil by tak v reakci na mezinárodní zatykač, který ve středu vydal ruský soud. Chodorkovskij, který žije na Západě, je obviněn z údajného podílu na dvou vraždách z konce 90. let minulého století. Obvinění odmítá a označuje jej za politickou mstu.

Bývalý šéf ropného koncernu Jukos televizi BBC řekl, že nyní je jasné, že ho Putin považuje za „vážnou hrozbu“. V Londýně, kde nejspíš nyní žije, se prý cítí bezpečně a měl by zájem tam požádat o azyl.

Vyšetřovací výbor, který je ruskou obdobou americké FBI, Chodorkovského v nepřítomnosti obvinil z nařízení vraždy nepohodlného starosty západosibiřského Něftějugansku z roku 1998. Starosta prý požadoval na ropném koncernu Jukos, aby vyplatil státu nepřiznané daně.

Chodorkovskij má podle vyšetřovatelů podíl také na smrti tělesného strážce podnikatele Jevgenije Rybina. Mělo se tak stát údajně při jednom z pokusů zabít Rybina v letech 1998–1999. Při střelbě bylo tehdy také zraněno několik dalších lidí.

Chodorkovskij celý případ odmítá jako politicky motivovanou frašku a vydání do Ruska se nijak neobává. Nyní 52letý magnát byl v minulosti považován za možného vážného politického konkurenta Vladimira Putina. V roce 2003 byl ale zatčen a později odsouzen k mnohaletému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Na základě prezidentské milosti se v prosinci 2013 dostal na svobodu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner