Eva Michaláková se odvolala proti červnovému rozsudku norského soudu, který ji zbavil rodičovských práv ke dvěma jejím synům. Současně zakázal matce i otci stýkat se s chlapci. Adopci mladšího chlapce ale nepotvrdil a otci rodičovská práva ponechal. Tamní krajský soud bude nyní rozhodovat, zda se kauzou bude nadále vůbec zabývat. Sdělil to dnes český právník Michalákové Pavel Hasenkopf.

Současně opět nevyloučil to, že by případ mohl skončit u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, pokud Michaláková neuspěje u norské instance.

České ministerstvo zahraničí krátce po vynesení rozsudku norského soudu avizovalo, že pokud se Michaláková proti němu odvolá, Česká republika ji při řízení opět podpoří.

Soud zdůvodnil podle zastánců Michalákové červnový verdikt tím, že si děti u pěstounů zvykly, odchod z tohoto prostředí není v jejich zájmu a mohl by jim ublížit. Důvodem pro zbavení matky rodičovských práv bylo zveřejnění případu v médiích, uvádějí podporovatelé rodiny. Norská ministryně pro děti, rovnost a sociální začleňování Solveig Horneová přitom v odpovědi na dopis prezidenta Miloše Zemana koncem loňského června napsala, že zveřejnění informací o případu rodičem v médiích není ke zbavení rodičovských práv dostatečným důvodem.

Nyní jedenáctiletého Denise a sedmiletého Davida odebrala norská sociální služba Barnevernet české matce a otci před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. Norské úřady loni navrhly i adopci mladšího chlapce, tento záměr ale odvolací soud neschválil.

Norská strana se k případu od počátku nevyjadřuje. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany. Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že média nemusí představovat věc „na základě všech relevantních informací“ a norské instituce kvůli povinnosti mlčenlivosti a s ohledem na ochranu obou chlapců nemohou „reagovat na nesprávná tvrzení“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner