Ezra Kaplan dostal nedávno na večeři pořádané pro novináře Bílého domu cenu za svou práci a s ní spojených 5000 dolarů. Víc než to však vzbudilo zájem objetí, jehož se mu dostalo od první dámy Michelle Obamové.
„Říkám to všem, je to nejlepší objímačka ze všech. Snažil jsem se to popsat přátelům, je to pořádné objetí, žádná poklepání po zádech, jak to dělají politici. Ona vás obejme pořádně, takže máte dojem, že se o vás opravdu zajímá,“ svěřil se Kaplan serveru The Daily Beast.
Prezident Barack Obama na večírku bavil přítomné mnoha žerty, avšak analýzy se dostalo především jeho choti, která obešla a postupně objala 20 šťastných, kteří dostali stipendium pro studium žurnalistiky.
Experti na neverbální komunikaci, k čemuž patří také řeč těla, se shodují: Michelle Obamová objímá opravdu srdečně a způsob, jakým to dělá, o ní prozrazuje mnohé. Odbornice na neverbální komunikaci Patti Woodová říká, že Obamová je jiná než ostatní první dámy. „Obyčejně je to formální, odtažitá záležitost, kdy se pánev a hlava drží spíš vzadu. Její předchůdkyně byly mnohem topornější, horní částí těla se sice nakláněly dopředu, ale zbytkem spíš naopak. Chyběla tomu intimnost, je to méně vstřícné,“ tvrdí odbornice.
Obamová je jiná, což může potvrdit i Noor Wazwazová, jež byla mezi těmi poctěnými v Bílém domě. „Mám fotografii, jak mne objímá. Vysloveně mne svírá a lidi se diví, jak pevné je to objetí. Myslím, že dává najevo skutečnou lásku a soucit,“ sdělila držitelka stipendia.
Woodová podotýká, že Obamová se od svých 45 předchůdkyň liší hlavně tím, že je to ona, kdo dává k obejmutí podnět: „Ona je iniciátorkou, neváhá, není to žádné ‚A teď musím toho člověka obejmout‘. Nic formálního, ona to prostě chce udělat.“
Nutno přiznat, že Obamová v Bílém domě v tomto ohledu nemá moc velkou konkurenci. Například Barbara Bushová byla postrachem personálu. Říkali o ní, že se dokáže zamračit tak, že to roztřese několik lidí najednou. „Držela ramena vzad, měla královské držení těla,“ říká další expertka na komunikaci Susan Constantineová. Michelle Obamová podle ní k objetí zve, rozsvítí na dotyčného zelené světlo.
Nejprkennějším chováním se vyznačovala Nancy Reaganová. Vyzařovalo z ní přísné ‚dívej se, nedotýkej se‘. Přednášela mladým o nebezpečí drog, avšak držela si je od těla. Veškerý tělesný kontakt patřil jedině manželovi.
Vstřícností se Obamové nemůže rovnat ani populární Jackie Kennedyová, i když byla nepochybným ternem prezidentské kampaně svého muže. Byla vždy dokonale učesaná, na sobě neposkvrněné kostýmky a hovořila tak povzneseně, že si nikdo nedokázal představit, že by se s ní mohl obejmout. „I když Jackie byla tak oblíbená, vypadala vždy nedotknutelně. Obamová vypadá jako obyčejná a vstřícná žena. Není upjatá, rozpřáhne náruč, nedává si pořád na sebe pozor, není afektovaná,“ říká Constantineová.
V tom prý navazuje na princeznu Dianu, která jako první mezi korunovanými hlavami připustila fyzickou blízkost. Známý je snímek z roku 1989, na němž objímá sedmileté dítě nemocné AIDS. Její choť Charles prozradil, že si nepamatuje, že by ho někdy jeho matka objala, zato Diana své dva syny objímala s láskou.
Obamová nemá zábrany ani před pomazanými hlavami. Objala i královnu Alžbětu v roce 2009, i když popud k tomu dala sama královna a Obamová ji nestiskla nijak pevně, spíš pouze položila ruku na její záda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner