Více než 2900 migrantů už letos zahynulo při snaze překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy. V Ženevě to oznámila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Od počátku ledna do konce října do Evropy dorazilo přes moře více než 154.000 migrantů. Teroristické útoky na USA 11. září 2001 si přitom vyžádaly rovněž necelé tři tisíce obětí (konkrétně 2996).

Ve srovnání s loňským rokem je počet příchozích migrantů o více než polovinu nižší. V prvních deseti měsících roku 2016 se ze severoafrických břehů do Evropy dostalo 337.000 migrantů, uvedla IOM.

O život přišlo na nebezpečné cestě přes moře do Evropy 2925 migrantů. Jen za poslední čtyři dny zachránily lodě před utonutím 2600 lidí. Pomoci se už nepodařilo 34 migrantům a dalších 50 považují úřady za pohřešované. I tak je ale bilance obětí letos nižší než ve stejném období loňského roku. Od ledna do konce října 2016 zahynulo ve Středozemním moři 3200 mužů, žen a dětí.

Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky, která vedla z Turecka přes Řecko a země západního Balkánu do střední Evropy, je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy Itálie. Přes tuto zemi přišly letos do Evropy tři čtvrtiny všech migrantů, zbytek se na pevninu dostal v Řecku, Španělsku a na Kypru.

Většina migrantů, kteří letos do Evropy připluli přes Středozemní moře, pocházela ze západní Afriky. Kromě nich pocházeli běženci nejčastěji z Bangladéše, Eritreje, Egypta, Súdánu, Maroka, Sýrie a Libye, uvedla IOM.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner