Čtyři desítky žadatelů o azyl dnes podpálily část zázemí střediska pro uprchlíky na řeckém Chiosu na protest proti jejich zadržování na ostrově. Podle agentury AFP to uvedly policejní zdroje.

Jde už o třetí případ žhářství na jednom z táborů na řeckých ostrovech na východě Egejského moře z posledních dnů. V oblasti je soustředěno zhruba 8500 běženců.

Migranti v přijímacím středisku na Chiosu podle policie tak protestovali proti zdlouhavé azylové proceduře. Zapálili kontejnery s odpadky a dva velké stany postavené humanitárními organizacemi.

Situace je podle policie,která zatkla čtyři uprchlíky, včetně jednoho, který vyhrožoval, že zabije svou ženu a dítě, pod kontrolou.

Při předchozích střetech mezi exulanty na ostrovech Samos a Lesbos utrpěly desítky lidí zranění.

Napětí mezi uprchlíky narůstá po uzavření takzvané balkánské trasy, kvůli kterému jich přes 50.000 uvízlo v Řecku. Navíc od března platí mezi Evropskou unií a Tureckem dohoda o zpětném vracení běženců, kteří se z Turecka do Řecka dostali po 20. březnu a kteří nemají na azyl nárok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner