Navzdory deštivému počasí vyšly v pondělí večer do ulic velkých měst statisíce Američanů, aby oslavili výročí Dne nezávislosti tradičně završené mohutnými ohňostroji. Půlhodinovou pestrobarevnou pyrotechnickou show v New Yorku sledoval podle agentury AP víc než milion diváků. Přezident Barack Obama označil Spojené státy za „zázrak, který je třeba chránit“.

Pro Obamu byla pondělní oslava v Bílém domě poslední, neboť v lednu nadcházejícího roku předá úřad svému nástupci. S manželkou Michelle naposledy uspořádal tradiční grilování pro rodiny vojáků a shlédl koncert a ohňostroj nad Washingtonovým monumentem.

Největší ohňostroj viděli lidé v New Yorku, kde pyrotechnici na oblohu vypálili přes 56.000 rachejtlí a dalších náloží, které oblohu nad řekou East River zbarvily do 22 odstínů. Podle organizátorů šlo o největší podobnou show v USA od přelomu tisíciletí.

Oslavy doprovázela zpřísněná bezpečnostní opatření v souvislosti s nedávným teroristickým útokem v nočním klubu v Orlandu. Jen v New Yorku dohlíželo na ohňostroj 5000 policistů, což bylo podle AP nejvíce, kolik se jich kdy do oslav Dne nezávislosti zapojilo.

Velké světelné show a další oslavy proběhly rovněž ve Bostonu či Filadelfii, kde ohňostrojem vyvrcholil pětihodinový slavnostní koncert.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner