Zástupci ministerstev zdravotnictví, vnitra a obrany dnes podepíšou memorandum, na jehož základě bude leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji od ledna zajišťovat stát.

Ministerstvo zdravotnictví letos vybralo na provoz stanoviště v Ústí nad Labem slovenskou firmu Air-Transport Europe (ATE). Kvůli stížnosti konkurence u antimonopolního úřadu s ní ale nejprve nemohlo uzavřít smlouvu. Později se ministerstvo rozhodlo výsledek výběrového řízení zrušit. Nabídky by měla posoudit nová komise, jejíž složení na začátku prosince schválila vláda.

Do Ústeckého kraje od ledna bude létat policejní vrtulník z Prahy. Na části území pomůže i armáda, která nyní zajišťuje leteckou záchrannou službu v Plzeňském a Karlovarském kraji. Vojenští letci by měli v případě potřeby létat do jihozápadní části Středočeského kraje a Krušných hor.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH na šest základen letecké záchranné služby, přičemž jediným kritériem byla cena. U pěti už je podepsaná smlouva. Kromě ATE se má na provozu letecké záchranné služby od ledna podílet rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA, která má nyní společně s Alfa-Helicopter osm základen, bude létat z Hradce Králové a Liberce. Čtyři stanoviště bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner