Ministerstvo obrany vyzve v nejbližších týdnech výrobce pandurů k předložení nabídky na dodávku 20 strojů. Oznámil to tiskový mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Nákup loni v létě schválila vláda. Armáda požaduje k obrněncům, které si pořídila již dříve, velitelské a spojovací modely. Zaplatí za ně stamiliony korun.

Armáda nyní využívá 107 pandurů, původně jich chtěla o 90 více. Z koupě ale sešlo. Nyní si chce pořídit 14 spojovacích a šest velitelsko-štábních pandurů. Využívat je bude 4. brigáda rychlého nasazení, která je již pandury vybavena.

Zakázku v srpnu schválila vláda, ministerstvo tehdy mluvilo o ceně 1,274 miliardy korun. Podle zákulisních informací se ale potřebná částka pravděpodobně zvýší. Deník E15 uvedl, že ministerstvo bude muset zaplatit zhruba o 500 až 600 milionů více. Andrej Čírtek, mluvčí společnosti Czechoslovak Group, nástupce firmy Excalibur podnikatele Jaroslava Strnada, očekává, že výzvu od ministerstva obrany firma obdrží v blízké době.

Společnost Excalibur před časem uzavřela licenční dohodu se společností General Dynamics European Land Systems – Steyr GmbH. Na jejím základě je výhradním výrobcem a prodejcem obrněných vozů Pandur II 8 x 8 v Česku i na vybraných trzích východní Evropy a Asie. S poptávkou po nových strojích se proto ministerstvo obrany musí obrátit na ni. „Nabídku by podávala společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), výrobce obrněných vozidel sídlící v areálu kopřivnické Tatry v nově vytvořených výrobních prostorách,“ upřesnil Čírtek.

Tato společnost se podle něj v rámci skupiny Czechoslovak Group profiluje jako specialista zejména na výrobu moderních obrněných vozidel s využitím západních technologií. Kromě pandurů tak bude vyrábět vozidla na podvozku Tatra, která také patří Strnadovi. Věnuje se ale i servisu tanků T-72.

Zatímco TDV by vyráběla samotná bojová vozidla, speciální techniku, například komunikační přístroje, by dodávaly další české společnosti včetně státního podniku Vojenský výzkumný ústav (VVÚ). „Právě VVÚ by se měl podstatně podílet na systémové integraci vozidel,“ uvedl Čírtek.

Firma TDV chce podle něj v Kopřivnici vyrábět pandury hlavně na export. „Z případné zakázky pro Armádu ČR, byť bychom si jí velmi vážili, v žádném případě nezískáme zpět to, co jsme do získání licence a výrobní technologie vložili. Proto probíhají jednání se zájemci o pandury vyráběné v ČR v několika zemích,“ sdělil.

Armáda kromě pandurů pro 4. brigádu rychlého nasazení připravuje nákup 200 obrněných vozidel pro 7. mechanizovanou brigádu.

Armádní výprodeje

Kromě nákupů ministerstvo obrany prodá téměř 300 kusů automobilové techniky. Zájemci si budou moci koupit vyřazené osobní automobily, armádní nákladní auta, traktor i pásový buldozer. Veřejná soutěž na prodej techniky bude vyhlášena ve středu, uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva.

Veřejná soutěž bude vypsána na internetu a v obchodním věstníku. „V jejím rámci ministerstvo obrany nabídne po jednotlivých položkách celkem 282 kusů nepotřebné silniční, automobilní a ostatní techniky,“ poznamenal Lukovský. Budou mezi nimi třeba nákladní automobily Tatra, LIAZ, PV3S, AVIA a ruské ZIL v různých modifikacích.

Lidé dostanou možnost koupit si také autobusy, pásový buldozer, traktor, osobní automobily od automobilek Mitsubishi a Škoda včetně vozů Superb, ale i motocykly, přívěsy a návěsy. V nabídce bude i letištní zametač, člun, křovinořez nebo vysokozdvižný vozík.

Zájemci o techniku naleznou bližší informace na webu Odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem, prohlédnout si ji také mohou ve stanovených termínech v posádkách Bystřice pod Hostýnem, Kostelec nad Labem, Olomouc a Rančířov.

„O nepotřebnou techniku byl v minulosti vždy velký zájem, věřím, že i tato veřejná soutěž bude z našeho pohledu úspěšná,“ řekl náměstek ministra obrany pro řízení sekce ekonomické a majetkové Pavel Beran.

„Ministerstvo obrany v posledních letech přizpůsobuje objem spravovaného majetku svým potřebám a ekonomickým možnostem,“ zdůvodnil chystaný prodej Lukovský. Nepotřebný majetek je proto podle něj nabízen k prodeji. Loni takto ministerstvo získalo celkem 246,8 milionu korun, z toho za movitý majetek 23,6 milionu korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner