Ministerstvo obrany dnes ocenilo pamětním dekretem a odznakem přes 40 účastníků třetího odboje. Vyznamenána byla například převáděčka perzekvovaných lidí nebo spolupracovnice západních tajných služeb, uvedlo dnes ministerstvo obrany.

Oceněna byla například Jiřina Stará, která se v roce 1949 podílela na převádění osob perzekvovaných komunistickým režimem, nebo Jiřina Pourová, která na počátku 50. let spolupracovala s kurýry jedné „zahraniční zpravodajské služby demokratického státu“. Jan Hyvnar zase ostře kritizoval nucenou kolektivizaci v obci Závišice v 60. letech, za což byl následně uvězněn.

Ocenění si osobně převzalo 20 lidí, za další si pro něj přišli jejich příbuzní. „Vy, kteří jste dnes přítomni v tomto sále, abyste převzali svá osvědčení, jste kdysi odmítli kompromis se špatností a zbabělostí,“ řekla při předávání náměstkyně ministra obrany Alena Netolická. „O komunistickém režimu jste neměli žádné iluze. Existenční riziko ohrožení sebe sama i vašich rodin bylo vaší jedinou jistotou. Přesto – nebo právě proto – jste nemohli jednat jinak,“ dodala.

Mezi osobnostmi byli lidé, kteří se snažili čelit normalizaci po srpnu 1968 jako například historik Vilém Prečan s manželkou. Krátce po okupaci vojsky Varšavské smlouvy inicioval vznik takzvané Černé knihy, která se snažila objektivně popsat srpnové události, za což byl perzekvován. Po emigraci pomáhal zakázaným autorům vydávat jejich díla a pomáhal emigrantům.

Oceněni byli i dva příslušníci Jazzové sekce, která „úspěšně podporovala alternativní umělecké směry a přístupy v tehdejších rigidních podmínkách Československa a vydávala samizdatové tiskoviny“, uvedlo ministerstvo.

Dekret převzal i Manuel Van Eyck, který v 70. letech emigroval, aby se mohl zapojit do boje proti komunismu. V roce 1971 jako příslušník americké armády bojoval ve Vietnamu.

Osvědčení o účasti v odboji a odporu proti komunismu začalo ministerstvo obrany vydávat před čtyřmi roky. Za tu dobu jej získalo 1001 lidí. Zamítnuto bylo 1718 žádostí, ve 448 případech bylo správní řízení zastaveno. Resortní odbor pro válečné veterány tak vyřešil zhruba tři čtvrtiny ze 4359 žádostí. Tři čtvrtiny oceněných přitom vykonávali svou činnosti proti komunistickému režimu ve 40. a 50. letech.

„Předpokládáme, že máme před sebou rok a půl, dva roky tvrdé práce, abychom dodělali i zbytek žádostí. Já jsem velice rád, že se dnes více než polovina oceněných mohla dostavit osobně, že se dožili toho ocenění,“ poznamenal ředitel odboru pro válečné veterány Eduard Stehlík.

Přímým účastníkům třetího odboje vyplatilo ministerstvo 58,9 milionu korun a pozůstalým manželkám či manželům 5,4 milionu. Ostatní úspěšní žadatelé, tedy především děti a další příbuzní, obdrží jen osvědčení a odznak o účasti v odboji a odporu proti komunismu a pamětní dekret ministra obrany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner