Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámí, jak bude dále postupovat v tendru na leteckou záchrannou službu. Zatím totiž nesmí podepsat smlouvu na stanoviště v Ústí nad Labem, což mu předběžným opatřením zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ministerstvo by se také dnes mohlo vyjádřit ke zdůvodnění ÚOHS, které v pátek nemělo k dispozici.

Už minulý týden úřad uvedl, že se připravuje na všechny varianty možného vývoje. Kdyby antimonopolní úřad vydal konečné rozhodnutí do začátku prosince, mohla by podle mluvčího Ladislava Štichy vítězná firma stihnout stanoviště převzít. Pokud padne rozhodnutí ÚOHS později, budou do Ústeckého kraje od ledna létat policejní vrtulníky z Prahy, které už dnes v kraji zajišťují noční provoz. Ústečtí záchranáři to považují za nedostatečné.

Vítězem tendru v Ústeckém kraji se stala slovenská firma Air Transport Europe (ATE). Nyní v oblasti působí konkurenční DSA, která zakázku napadla u ÚOHS. DSA bude od ledna létat se záchranářskými vrtulníky z Hradce Králové a Liberce, nyní má společně s Alfa-Helicopter osm základen. ATE by měla létat také z Olomouce, z Jihlavy a Ostravy pak záchranářské vrtulníky rakouské firmy Helikopter Air Transport. Další čtyři bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát. Výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH bylo vypsáno na šest základen, u pěti už je podepsaná smlouva. Jediným kritériem byla cena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner