Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo ruskému studentovi Igoru Ševcovovi a přiznalo mu 360.000 korun za nezákonnou vazbu a trestní stíhání. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Podle mladíkova právníka Pavla Kožouška žádal Ševcov čtyřnásobnou částku. Student byl obžalován z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany a také z pomoci při posprejování vězeňské zdi, justice mu ale nakonec žádný trestný čin neprokázala.

Ševcov dlouhodobě pobývá v Česku, studuje tu etnologii na filozofické fakultě. Po svém zatčení strávil tři měsíce ve vazbě. Pravomocný trest v podobě tříletého zákazu účasti na demonstracích mu pak soudy uložily za to, že držel hlídku při psaní anarchistických hesel. Mladíka se však následně zastal Nejvyšší soud, který označil jeho počínání za zanedbatelné a poslal případ do přestupkového řízení.

„Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vydáno nezákonné rozhodnutí o vazebním stíhání Vašeho klienta,“ napsalo podle Aktuálně.cz ministerstvo Ševcovovu právníkovi.

Úřad studentovi přiznal 92.000 korun za vazbu, 103.000 za náklady na obhajobu a zbytek částky za to, že byl trestně stíhán. Nevyplacenou část vzneseného nároku může Ševcov po ministerstvu vymáhat soudně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner