Ministerstvo vnitra trvá na tom, že jména kandidátů na prezidenta zveřejní až při jejich registraci 24. listopadu. Stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), že jména přihlášených lze zveřejnit už nyní, není právně závazné, oznámil dnes náměstek ministra pro legislativu Petr Mlsna. Argumentoval tím, že řízení o registrování kandidátů je správním řízením, které je ze své podstaty neveřejné.

„Ministerstvo vnitra nemůže neveřejné informace, včetně osobních údajů potenciálních kandidátů, které jsou podkladem pro vedení správního řízení o registraci, zveřejňovat,“ prohlásil náměstek. V tiskové zprávě dvakrát zdůraznil že ministerstvo se bude držet „striktně zákona“.

Při první přímé volbě hlavy státu před pěti lety ministerstvo zveřejnilo na svém webu jména všech 20 tehdejších uchazečů o křeslo hlavy státu, a to hned v poslední nominační den – 6. listopadu 2012. Nyní svůj odmítavý postoj zdůvodňovalo o šest let starším stanoviskem ÚOOÚ ke kandidátům pro komunální volby.

Výklad ministerstva je mylný, neboť stanovisko úřadu se týkalo pouze voleb do obecních zastupitelstev a nelze ho použít v souvislosti s volbami prezidentskými, konstatoval mluvčí ÚOOÚ Tomáš Paták. Poznamenal, že vnitro se na ÚOOÚ kvůli této záležitosti neobrátilo.

Mlsna také uvedl, že ministerstvo zveřejní jména přihlášených prezidentských adeptů až 24. listopadu po registraci či odmítnutí jejich kandidatury. Přiznal ovšem také, že vnitro bude muset na úřední desce zveřejnit ještě před tímto termínem jména těch kandidátů, kteří budou mít formální nedostatky v podaných přihláškách, a vyzvat je k nápravě. Výzvu musí podle volebního zákona zveřejnit nejpozději 15. listopadu.

Náměstek dodal, že zveřejňování jmen přihlášených kandidátů je možné pouze s jejich souhlasem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner