Ministerstvo zahraničí zkoumá, jak naložit s barokním zámkem Štiřín. Po většinu roku se v něm nic neděje, ministerstvo ho skoro nevyužívá, provoz ale stojí miliony korun. Vyplynulo to z dnešní debaty ve sněmovním zahraničním výboru o návrhu rozpočtu ministerstva pro příští rok. Úřad Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se také zabývá například osudem budovy velvyslanectví v Berlíně.

Za nevýhodu označil náměstek ministra Martin Pros to, že roční obsazenost Štiřína jen jen třetinová. Zaorálek navíc podotkl, že ministerstvo zámek využívá v podstatě jen sporadicky, častěji slouží jiným institucím. Provoz prý přitom stojí zhruba 16 až 18 milionů korun ročně.

„Proč to má zatěžovat rozpočet ministerstva zahraničí? Je to čistá zátěž,“ uvedl předseda výboru a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Tehdejší vláda Petra Nečase (ODS) rozhodla o prodeji Štiřína, za pozdějšího úřednického kabinetu byl plán zastaven. I nyní je prý otázkou, zda má zájem být v majetku státu, Pros ale zdůraznil, že o ničem rozhodnuto není. Areál tvoří vedle barokního zámku několik kongresových sálů, zámecký park v anglickém stylu a několik rybníků.

V případě budovy velvyslanectví v Berlíně se uvažuje o rekonstrukci nebo výstavbě nového objektu. Oprava by přišla podle Prose asi na 600 milionů korun, novostavba na 950 milionů. Provoz nynější budovy je drahý. „Náklady na energii nás stojí deset milionů korun ročně,“ podotkl Pros. Podle Schwarzenbergova názoru by se měl stát budovy v Berlíně zbavit a postavit něco moderního a účelného.

Ministerstvo zahraničí by mělo příští rok hospodařit s 6,69 miliardy korun a výbor návrh podpořil beze změn. Rozpočet schválený pro letošek byl asi o 310 milionů korun nižší. Zaorálek uvedl, že žádal o 7,1 miliardy, ovšem i s navrhovaným rozpočtem bude diplomacie podle něho schopná žít a strategické záležitosti nebudou ohroženy.

Ministr opět upozornil na problém slabé koruny, kvůli níž jeho úřad tratí desítky milionů. Ministerstvo financí podle něho sice nároky z kurzových ztrát diplomacii formálně přiznává, reálně dostat vyrovnání je ale poměrně těžké.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner