Turecko usiluje o to, aby v sousední Sýrii začalo platit příměří ještě před začátkem nového roku. Řekl to dnes turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Pro Ankaru ale podle něj nepřipadá v úvahu, aby jednala i se syrským prezidentem Bašárem Asadem.

Turecko již ve středu oznámilo, že společně s Ruskem připravuje dohodu o příměří v Sýrii. Její detaily ale zůstávají nejasné. Çavuşoglu v rozhovoru s tureckou televizí A Haber dodal, že Ankara a Moskva chtějí být garantem tohoto klidu zbraní.

Turecká armáda se již několik týdnů snaží dobýt syrské město Al-Báb, své vojáky má v Sýrii od srpna. Zapojila se do tažení proti takzvanému Islámskému státu (IS), ale bojuje i proti syrským Kurdům a brání jim, aby získali souvislé území jižně od turecké hranice.

Šéf turecké diplomacie také řekl, že v současné době se u Al-Bábu nekoná žádná společná operace tureckých a ruských vojáků. Rusové v Sýrii působí od loňského podzimu a patří mezi hlavní stoupence prezidenta Bašára Asada. Turecko naopak podporuje umírněné povstalce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner