Vedení těžební společnosti OKD, která je od loňska v úpadku, dnes předalo Krajskému soudu v Ostravě reorganizační plán firmy. Celý svazek má bezmála 2200 stran. ČTK to sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Reorganizační plán budou schvalovat věřitelé a soud.

„Vedle střednědobého plánu dalšího provozování společnosti v nadcházejících letech, na němž budou participovat odběratelé, dodavatelé i zaměstnanci, reorganizační plán zejména obsahuje způsob provedení reorganizace, strategického investora a míru uspokojení věřitelů,“ uvedl Čelechovský.

Součástí reorganizačního plánu jsou povinné přílohy. Mezi nimi jsou účetní závěrka společnosti, seznamy hmotného a nehmotného majetku, seznamy věřitelů OKD nebo znalecký posudek.

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé pak firmě povolili reorganizaci. Pro její úspěch bylo klíčové nalezení strategického partnera, který by se postaral o další provoz dolů i jejich postupný útlum. Žádného soukromého investora ale firma podle svého tvrzení nenašla (byť obdržela dvě nabídky), a tak minulý týden uzavřela smlouvu se státní společností Prisko, v níž vykonává vlastnická práva ministerstvo financí. O nákup mělo zájem také Ministerstvo průmyslu a obchodu, ministr Havlíček (ČSSD) však nakonec do značné míry ustoupil ministru financí Babišovi (ANO).

Podle této smlouvy Prisko získá 100 procent akcií nově založené společnosti OKD Nástupnická, do níž budou vloženy doly a provozní majetek. V původní OKD zůstanou pohledávky za bývalými majiteli.

V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje přes 10.000 lidí. V posledních měsících provedla firma řadu úsporných opatření, jedním z hlavních bylo na konci března uzavření ztrátového Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Postupně by se měly zavírat i další doly, jako poslední zřejmě Důl ČSM v roce 2023.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner