Odložení či přepracování reorganizace policie by podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přicházelo v úvahu, pouze pokud by se změny dotkly živých kauz. O podpisu reorganizace se ministr rozhodne na základě analýzy, jejíž výsledky by měl mít v pátek.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra. Požadavku hnutí ANO, které iniciovalo koaliční dohodovací řízení, nerozumí.

ANO poukázalo na to, že změny kritizují i státní zástupci.

Vedení policie ve středu oznámilo, že chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by měly nově spadat dva elitní policejní útvary – proti organizovanému zločinu a protikorupční policie.

Na plán ostře reagovalo ANO, jehož člen a ministr spravedlnosti Robert Pelikán prý zváží rezignaci, jestli změny projdou.

Ministr vnitra dnes podotkl, že policie na přípravě změn pracovala několik měsíců a diskutovala o nich s odborníky vnitra. Hnutí ANO se podle něj vydalo cestou politizace policie, hrozba rezignací se vymyká normální politické kultuře.

Budou unikat informace k podezřelým?

Chovanec zdůraznil, že reorganizaci připravilo policejní prezidium, které má tým specialistů. Nebyl prý důvod, aby šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který je prezidiu podřízen, věděl o změnách předem.

Podle některých spekulací je skutečným cílem změn právě odstavení Šlachty, jehož podřízení prošetřují mnoho citlivých kauz.

Sobotka prohlásil, že změny v policii jsou vysoce odbornou záležitostí a že politici nemají do technických a organizačních otázek fungování policie vstupovat. Na příští středu svolal na základě požadavku ANO dohodovací schůzku, podle něj na ní však těžko mohou padnout argumenty, které koalice neprobrala už ve středu, kdy se sešli předsedové koaličních stran, ministři vnitra a spravedlnosti a policejní prezident.

Předseda ANO Andrej Babiš dnes odmítl tvrzení, že jeho hnutí změny politizuje. Podle něj je ohrožena nezávislost vyšetřování velkých korupčních případů a Chovanec by neměl chystané změny bagatelizovat jako personálně organizační.

Babišovi vadí i to, že přípravy změn nebyly veřejné

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman již dříve uvedl, že sloučením dvou elitních útvarů vznikne velká policejní složka, která nepůjde efektivně řídit. Mnoho policistů by také podle něj mohlo odejít do civilu a sníží se kvalita policejní práce. Po dnešní schůzce se Sobotkou a Chovancem řekl, že jeho názor se nezměnil.

Obavy vyjádřili i státní zástupci brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství Olomouc Radek Mezlík a Jiří Zemek. Způsob přípravy reorganizace elitních policejních složek je prý šokoval a někteří žalobci se obávají toho, že budou unikat informace k podezřelým.

K reorganizaci se vyjádřil dnes i předseda KDU-ČSL Pavel Bělodbrádek. „Já jsem na straně zákona. Policie je nezávislá a policejní prezident nemá dělat věci podle vůle politiků,“ řekl Bělobrádek.

Případné sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie je ale podle něj tak citlivé, že je třeba vyvrátit podezření z ohrožení vyšetřování živých kauz a paralýzy protikorupčního útvaru. „To je asi teď na ministru vnitra, popřípadě policejním prezidentovi,“ uvedl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner