Washington 29. prosince (ČTK) – Americký ministr obrany Jim Mattis opomenul tradiční prosincové setkání s americkými vojáky nasazenými ve válečných zónách. Od teroristických útoků v roce 2001 je to teprve podruhé, co šéf Pentagonu neodjel o svátcích povzbudit a poděkovat vojsku v cizině, napsala agentura AP. Mattis je přitom generál ve výslužbě, strávil mnoho let u námořnictva a zúčastnil se bojových operací v Iráku a v Afghánistánu.

Začátkem prosince byl ministr v Asii a na Blízkém východě, zastavil se v Kuvajtu a v Pákistánu, tedy v blízkosti Iráku a Afghánistánu, kde mají USA své vojáky. Hranice ale nepřekročil a s vojáky se nesetkal. Minulý týden odjel na americkou základnu na Kubě a navštívil základny na Floridě a v Severní i Jižní Karolíně, kde popřál k svátkům.

Naposledy šéf Pentagonu cestu v období svátků na konci roku vynechal v roce 2002. Tehdejší ministr Donald Rumsfeld v té době odjel na velitelství amerických sil v Kataru, odkud se o pár měsíců později koordinovala operace proti Iráku.

Na otázku, proč nejel do Afghánistánu nebo Iráku, Mattis řekl, že se o svých cestách nebude bavit. „Plním své povinnosti co nejlépe podle svých schopností,“ řekl. V Afghánistánu byl letos v dubnu a v Iráku v únoru.

Mluvčí jeho úřadu Dana Whiteová řekla, že si ministr přeje, aby si vojáci užili svátky v poklidu. „Je si vědom, jaké logistické potíže představuje návštěva vysokého představitele, zejména v bojové oblasti,“ řekla.

Smyslem návštěv politiků o svátcích u posádek je povzbudit morálku a ukázat, že politici i veřejnost oceňují jejich práci, napsala AP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner