Washington 2. května (ČTK) – Ministr obrany Martin Stropnický se dnes ve Washingtonu sejde se svým americkým protějškem Jamesem Mattisem, tématem bude vzájemná spolupráce v oblasti bezpečnosti a také navyšování českých výdajů na armádu. Prezident USA Donald Trump opakovaně vyzývá státy NATO, aby odváděly na vojsko dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), Česká republika podobně jako většina členských zemí tento cíl neplní.

Schůzka s Mattisem v Pentagonu se uskuteční v rámci prvního dne Stropnického cesty do Spojených států, kde bude do pátku 5. května. Dalším tématem jednání by mohl být nákup 12 vrtulníků, které si chce česká armáda pořídit.

Ministr se v USA mimo jiné zúčastní mezinárodní bezpečnostní konference, kterou ve virginském Norfolku pořádá velitelství Severoatlantické aliance pro transformaci. NATO na svém webu poznamenalo, že konference je zaměřena na provázanost obrany proti takzvaným hybridním hrozbám.

Stropnický rovněž navštíví základnu národní gardy ve státě Nebraska, která dlouhodobě spolupracuje s českou armádou.

Do USA měl původně na přelomu dubna a května jet i prezident Miloš Zeman, jeho setkání s Trumpem ale bylo odloženo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner