Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím Ruska a Číny. Dnes to prohlásil americký ministr obrany Jim Mattis, který Čínu s Ruskem nazval revizionistickými mocnostmi, které chtějí přetvořit svět v souladu se svými autoritářskými režimy. Agentura Reuters poznamenala, že nová strategie je další známkou toho, že USA po více než patnácti letech opouštějí jako prioritu boj proti islámským radikálům.

„Čelíme rostoucím hrozbám ze strany revizionistických mocností, jako jsou Čína a Rusko, které se snaží vytvořit takový svět, aby byl ve shodě s jejich autoritářskými modely,“ řekl Mattis.

Pentagon dnes představil novou národní bezpečnostní strategii, která je první svého druhu od roku 2014. Veřejný dokument určuje priority americké obrany a rovněž ukazuje bezpečnostní okruhy, na které chce armáda v nadcházejících letech vyčlenit finance.

V polovině loňského prosince zveřejnil bezpečnostní strategii také americký prezident Donald Trump, čímž nahradil obdobný materiál z roku 2015 svého demokratického předchůdce Baracka Obamy. V dokumentu se mimo jiné uvádí, že Rusko zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě a že nové zbraňové systémy vyvíjené v Rusku a Číně mohou kriticky ohrozit klíčovou americkou infrastrukturu potřebnou pro chod a správu země.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner