U krácení daně má být opět trestná i příprava tohoto činu. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou dnes po Sněmovně schválil i Senát, podepsat ji ještě musí prezident. Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009, nyní se má kvůli potírání například tzv. karuselových obchodů vrátit se sankcí až desetiletého vězení.

Podle kritiků, ke kterým patří Svaz průmyslu a dopravy ČR, by mohla vést trestnost přípravy krácení daně ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů. Podle svazu průmyslu se změnou otevírá prostor nejistoty pro podnikatele zvláště proto, že není jasně vymezeno, co je daňová optimalizace a co už příprava krácení daně.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) před senátory takové obavy vyvracel. Nebude podle něj trestné například to, že někdo půjde za daňovým poradcem si nechat poradit, jak zaplatit nižší daň. „Je to záměrné malování čertů na zeď,“ řekl. Zdůraznil, že musí jít přímo o přípravu trestného činu.

Předloha vrací do zákona i určitou formu účinné lítosti, která by měla motivovat k oznamování korupce. Nyní hrozí postih oběma stranám, které se účastní úplatkářství. Novela počítá s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, který by oznámil korupci. Podmínkou je, že musí slíbit úplatek pouze proto, že o něj byl požádán, a zároveň to nahlásil policii bez zbytečného odkladu.

Novela rovněž upravuje trestní stíhání bývalých zákonodárců poté, co jim skončí mandát, a tedy ztratí imunitu. Pokud je nyní chce policie obvinit, musí nejprve požádat parlamentní komory o jejich vydání. Pokud nejsou vydáni, dovoluje ústava jejich stíhání až poté, co o funkci přijdou. Novela by měla policii umožnit, aby zajistila důležité důkazy a uchovala je na pozdější dobu, kdy bude moci stíhání obnovit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner