Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je proti snížení věkové hranice trestní odpovědnosti z 15 let. V názoru ho utvrdilo dvoudenní zasedání zemí visegrádské čtyřky na zámku Štiřín. Po skončení schůzky řekl, že uvažuje spíše o možnosti prodloužit trvání tzv. výchovných opatření, ukládaných nezletilým z původních 19 až do 21 let věku, jak je to zavedeno v Polsku.

Zástupci Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a také Chorvatska a Slovinska na jednání porovnávali zkušenosti s hranicí trestní odpovědnosti v jednotlivých státech. Země, kde jsou děti trestně odpovědné dříve než v Česku, prý totiž ve skutečnosti s dětskými pachateli zacházejí stejně jako v ČR. Například tam platí, že trestem pro takto mladé pachatele nemůže být odnětí svobody.

Podle ministra se k nesnižování hranice trestní odpovědnosti kloní i experti. „Ten odborný názor je poměrně jednoznačný – že by to nikomu nepomohlo,“ poznamenal.

V Česku se otázka případného snížení hranice trestní odpovědnosti řeší opakovaně, často v souvislosti s konkrétním trestným činem, který spáchá nezletilý mladší 15 let. Ve Sněmovně je aktuálně návrh Jeronýma Tejce (ČSSD) a dalších poslanců, který navrhuje snížení hranice na 13 let u takových činů, za něž hrozí dospělým výjimečný trest.

Prezident Miloš Zeman v minulosti uvedl, že by snížení věkové hranice podpořil. „Byl bych nerad, kdyby ten návrh prošel. Na toto téma snadno naskakují někteří politici, kteří si chtějí nahnat laciné body,“ řekl k Tejcově iniciativě Pelikán.

Se snížením trestní odpovědnosti dětí na 14 let původně počítal i nový trestní zákoník, který je účinný od roku 2010. Zákonodárci ale hranici vrátili na 15 let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner