Případné předčasné volby v Severním Irsku neohrozí harmonogram britské vlády pro vystoupení z Evropské unie. Řekl to dnes britský ministr pro záležitosti Severního Irska James Brokenshire. Podobně se tento týden vyjádřila i premiérka Theresa Mayová v reakci na dotaz, zda Londýn kvůli situaci v Severním Irsku neodloží aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, která je plánována do konce března.

Agentura Reuters před pár dny s odvoláním na nejmenovaného právníka uvedla, že potenciální přerušení činnosti severoirského regionálního parlamentu by mohlo Británii přimět k odkladu rozhovorů o vystoupení z EU. Tato situace by nastala v případě, že by londýnský nejvyšší soud stanovil, že je pro tato jednání nutný i souhlas Belfastu.

„Náš harmonogram se nijak nezpozdí, stále jsme odhodláni aktivovat článek 50 nejpozději do konce března,“ řekl Brokenshire stanici BBC.

V pondělí překvapivě oznámil rezignaci místopředseda vlády Severního Irska Martin McGuinness, což může vyústit v rozpad tamní vládní koalice a ve vypsání předčasných voleb v této části Spojeného království. Média spekulovala, že v Severním Irsku hrozí politická paralýza, a to v době, kdy Londýn dokončuje přípravy na oficiální zahájení výstupových rozhovorů s EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner