Ministr spravedlnosti Spojených států Jeff Sessions kritizoval některá americká města a státy za jejich vstřícný postoj k odsouzeným migrantům a pohrozil jim omezením přístupu k financím z rozpočtu svého úřadu. Výslovně se podle agentury Reuters zmínil o státu Maryland, který přijal zákon o ochraně imigrantů, kteří v USA pobývají nelegálně.

„Nedeportování cizinců, kteří jsou odsouzeni za kriminální činy, vystavuje riziku celé komunity,“ řekl Sessions s tím, že ohroženy jsou především ta společenství, která tyto pachatele chrání. Jeho ministerstvo chce proto takzvaným azylovým městům pozastavit peníze a příspěvky, které jim dříve poskytlo, případně od nich tyto peníze vymoci zpět. Ministr dodal, že v letošním fiskálním roce plánuje jeho úřad na dotacích rozdělit přes 4,1 miliardy dolarů (102 miliard korun).

O azylových městech, univerzitách či státech, jakým je například Kalifornie, se v USA hovoří tehdy, pokud vstřícně přistupují k přistěhovalcům, kteří v zemi pobývají nelegálně. Nejčastěji se jedná o to, že úřady či instituce nijak nepátrají v minulosti dotčených migrantů. Federální vláda takové chování kritizuje a tvrdí, že porušuje federální zákon o přistěhovalectví, který předpokládá součinnost federálních úřadů a místní správy.

Termín azylové město či azylová univerzita se mimořádně rozšířil po nástupu prezidenta Donalda Trumpa k moci. Trump během předvolební kampaně prohlásil, že z USA deportuje všechny migranty bez dokladů, později upřesnil, že chce vyhostit především zločince. Trumpova administrativa rovněž opakovaně pohrozila omezením financí těm regionům a institucím, které nebudou při řešení migrační otázky spolupracovat s federální vládou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner