Po odmítnutí žaloby podané nynějším českým premiérem v demisi Andrejem Babišem, které již nabylo právní moci, není zřejmé, kterou instituci na Slovensku by měli žalovat lidé požadující, aby evidence jejich osoby v seznamech spolupracovníků StB byla označena za neoprávněnou.

Slovenský ústavní soud loni změnil dřívější praxi obecných soudů, že žalovanou stranou může být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který čelil i žalobě Babiše. Podle ústavního soudu odpovědnost ÚPN za neoprávněnou evidenci osob v dokumentech StB nevznikla tím, že ústav svazky spravuje, ani tím, že tyto dokumenty na základě příslušného zákona zveřejnil. I z tohoto důvodu ústavní soud zrušil dřívější pravomocná rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, že Babiš byl v dokumentech StB jako její agent evidován neoprávněně.

Bratislavský krajský soud pak letos v lednu v obnoveném líčení a v souladu s verdiktem ústavního soudu Babišovu žalobu zamítl. Mluvčí soudu Pavol Adamčiak ČTK sdělil, že verdikt byl ve středu elektronicky doručen stranám sporu a dnes nabyl právní moci. Vůči verdiktu nelze použít řádný opravný prostředek.

Bývalý agent StB a nynější český premiér v demisi Babiš v reakci na nejnovější rozhodnutí bratislavského krajského soudu uvedl, že hodlá připravit novou žalobu, ve které si tentokrát místo na ÚPN bude stěžovat na slovenské ministerstvo vnitra nebo na slovenský stát.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ve středu novinářům řekl, že jeho úřad je připraven čelit případné Babišově žalobě. Zároveň ale tvrdil, že ministerstvo vnitra by žalováno být nemělo. Soudy se podle něj budou muset vypořádat s otázkou, kdo je nástupnickou organizací StB.

Právník Pavol Poláček, který zastupoval ÚPN ve sporu s Babišem, dříve naopak tvrdil, že podobně jako v České republice by i na Slovensku žalovanou stranou ve zmiňovaných sporech mělo být ministerstvo vnitra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner