Bezpečnost a energetika mají být hlavními tématy dnešního jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona s polským premiérem Mateuszem Morawieckým a šéfem diplomacie Jacekem Czaputowiczem ve Varšavě. Tillersonův úřad zdůraznil, že ministr hodlá Polsko ujistit o tom, že je zásadním americkým partnerem v NATO.

Varšava je dlouhodobě jedním z nejbližších amerických spojenců ve střední Evropě a mimo jiné žádá po Washingtonu stálé umístění amerických vojáků na polském území. Neformální lídr polské vládní politiky Jaroslaw Kaczyński má názorově blízko k americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, který ocenil polskou podporu při své červencové návštěvě v zemi. Šéf Bílého domu dává najevo spokojenost i s tím, že Polsko jako jedna z mála zemí dodržuje požadavek na výši armádního rozpočtu, na který mají země NATO vyhradit nejméně dvě procenta HDP.

Tillerson, který v pátek večer jednal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, chce podle mluvčí americké diplomacie ujistit Morawieckého o tom, že Washingtonu záleží na bezpečnosti v regionu, o kterou se Varšava obává s ohledem na potenciální ruskou hrozbu. Jednat by se mělo i o energetických otázkách, mimo jiné o dodávkách amerického zemního plynu, kterými se Poláci chtějí oprostit od závislosti na ruském plynu.

Podle ministra zahraničí Czaputowicze, s nímž bude jeho americký protějšek rovněž hovořit, dokresluje význam Polska pro Spojené státy fakt, že Tillerson při své současné cestě do Evropy navštívil kromě Varšavy pouze Paříž, Londýn a ekonomické fórum v Davosu.

Podle diplomatických zdrojů amerických médií nehodlá Tillerson zmiňovat otázky stavu právního státu v Polsku, které kvůli justiční reformě posilující vliv vlády na obsazení soudů tvrdě kritizuje Evropská unie.“Ponecháme otázky vnitřní politiky na Polácích a věříme, že reformy, které provádějí, jsou v souladu s ústavou a vůlí jejich obyvatel,“ řekl novinářům nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner