Tvrdý útok na Moskvu jako původce agrese proti Ukrajině si dnes jako předehru svého setkání s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem zvolil americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Na konferenci ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni obvinil Rusko z vměšování do záležitostí sousedních států. S Lavrovem se má sejít odpoledne.

Rusko podle Tillersona vyzbrojuje, řídí a cvičí protivládní síly na Ukrajině a bojuje po jejich boku. Spojené státy „nikdy nepřijmou ruskou okupaci (Krymu) a pokus poloostrov anektovat“, řekl ministr. Sankce budou platit, dokud Moskva nevrátí kontrolu nad Krymem Kyjevu. Spojené státy a Evropa budou kromě toho dál uplatňovat sankce proti Rusku, dokud jeho armáda neodejde z Donbasu, konstatoval Tillerson.

Ukrajinské otázce se v projevu ve Vídni věnoval i Lavrov. Odsoudil údajné snahy „zavést v Donbasu okupační správu“, které podle něj brzdí realizaci ruských návrhů na řešení krize. Kyjev podle Lavrova sabotuje uplatnění minských mírových dohod a nese veškerou odpovědnost za trvající ozbrojené střety.

Podle ruského ministerstva zahraničí by Lavrov s Tillersonem měli kromě situace na Ukrajině diskutovat i o Sýrii a hrozbách Severní Koreje. Ruská strana chce upozornit na údajné ústrky vůči ruským novinářům působícím v USA, které se prý snaží zverbovat ke spolupráci americké tajné služby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner