Praha 2. srpna (ČTK) – Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes přišel na ministerstvo financí s požadavkem na navýšení rozpočtu zdravotnictví na příští rok o 3,708 miliardy korun proti prvnímu návrhu. Peníze by měly jít do nemocnic, které jsou přímo řízeny ministerstvem, na strategické investice a na dotační programy. Novinářům to Ludvík řekl ráno před schůzkou s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO).

„Samozřejmě jsme to museli předjednat. Protože já nemám ve zvyku dát dvojnásobné cifry a čekat polovinu. My to máme všechno zdokladované,“ řekl Ludvík. Ministerstvo zdravotnictví potřebuje dofinancovat všechny dotační programy, od dotací na rezidenční místa pro mladé lékaře, přes program prevence HIV a perinatální péči, dodal.

Po zveřejnění prvního návrhu rozpočtu v květnu ministr ČTK řekl, že bude potřebovat navíc 4,3 miliardy korun. V prvním návrhu bylo pro zdravotnictví 6,947 miliardy korun, o 311 milionů méně než letos. Návrh podle Ludvíka nepočítal ani se schválenými investicemi přes deset miliard korun.

Ministerstvo prostřednictvím úhradových vyhlášek rozhoduje o tom, kolik zaplatí zdravotní pojišťovny lékařům a nemocnicím za léčení. Z těchto peněz pak hradí zdravotnická zařízení i platy a mzdy. Letos by mělo ze zdravotního pojištění být rozděleno na úhradu péče 270,3 miliardy, v roce 2018 celkem 278,5 miliardy a v roce 2019 pak 287 miliard korun.

Stát platí pojistné za zhruba 5,95 milionu lidí, mezi kterými jsou především děti, důchodci či nezaměstnaní. Letos posílá zdravotním pojišťovnám měsíčně 920 korun, příští rok má příspěvek vzrůst o 49 korun. Celkem to bude zhruba 69 miliard, o 3,5 miliardy více než letos. Novela zákona předpokládá, že se částka bude obdobně navyšovat každý rok.

Rozpočet ministerstva zdravotnictví posledních několik let pohybuje kolem sedmi miliard korun. Výrazně vyšší byl v roce 2015, kdy hospodařilo s 8,53 miliardy korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner