Ministři financí zemí platících eurem dnes v Bruselu diskutují o dokončování evropské měnové unie, průlom v debatách se však nečeká. Jak při příchodu na jednání řekl nový šéf euroskupiny, tedy těchto ministerských schůzek, Mario Centeno z Portugalska, je na rozhodnutí čas do června. O věci budou šéfové států a vlád ale mluvit už příští týden.

„Budeme se věnovat dlouhodobému pohledu v souvislosti s fiskální problematikou: potřebujeme jako eurozóna vlastní fiskální kapacitu? Dá se do budoucna zlepšit podoba evropského rozpočtu,“ poznamenal Centeno.

Snaha zemí eurozóny se týká i prohloubení a dokončení bankovní unie, především klíčové otázky společného pojištění vkladů či třeba budoucího vzniku Evropského měnového fondu na základě stávajícího Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

„Nemyslím, že bude shoda, zbývá stále mnoho nevyřešených otázek,“ uvedl při příchodu například německý ministr financí Peter Altmaier.

Podle německého Spiegelu byla zatím, především kvůli průtahům okolo formování německé vlády, odložena práce na společné francouzsko-německé představě o budoucnosti reformy eurozóny. O věci budou nyní mluvit i německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Možnou letní dohodu na summitu v červnu komplikuje i nynější situace v Itálii, kde ve volbách uspěly euroskeptická uskupení.

„Nemám z toho radost. Možnost provést zásadní změny nám utíká pod prsty,“ komentoval zdlouhavá jednání o prohlubování eurozóny slovenský ministr financí Peter Kažimír. Diskuse podle něj nepřestávají, je však nejspíš třeba zamyslet se nad tím, zda je stávající časový plán skutečně realistický. Je podle něj třeba posunout dopředu otázku dokončení bankovní unie i transformaci ESM. „To bychom snad stihnout mohli,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner