Londýn 4. března (ČTK) – Britský ministr zahraničí Boris Johnson navštíví v příštích týdnech Moskvu, kde bude jednat se svým protějškem Sergejem Lavrovem o rozdílných postojích obou zemí k vývoji v Sýrii a na Ukrajině. Oznámilo to dnes britské ministerstvo zahraničí. Podle agentury Reuters půjde o první podobnou návštěvu za posledních pět let.

Británie podporuje sankce proti Rusku v reakci na anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Londýn se spojenci také požaduje odchod syrského prezidenta Bašára Asada, kterého Moskva naopak podporuje diplomaticky i vojensky.

„Nebude se jednat o návrat k normálním vztahům. Britský ministr zahraničí bude dále v těchto sporných otázkách pevný,“ ujistil podle zahraničních agentur Johnsonův mluvčí. Upřesnil, že setkání inicioval Lavrov, který nedávno Johnsona pozval do Ruska.

Pozvání přišlo poté, co Johnson koncem ledna v britském parlamentu naznačil, že Londýn by mohl přehodnotit svůj přístup k syrské krizi. „Připouštím, že úplná změna postoje podporou Rusů a Asada by měla své nevýhody a rizika. Avšak musím být také realista ohledně toho, že situace se změnila. Možná budeme muset přehodnotit náš přístup k syrskému konfliktu,“ řekl tehdy Johnson.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner