Vláda dnes byla nucena odložit některé body kvůli dosti mizerné účasti ministrů na jednání. Už jsme si zvykli, že ministři příliš nechodí do Poslanecké sněmovny. Dokonce se v tomto volebním období opakovaně stalo, že někteří ministři nepřišli ani obhajovat svůj vlastní návrh, který se zrovna projednával. Máme si tedy začít zvykat, že nebudou chodit ani na jednání vlády? Nebyla by jejich neúčast v mnoha případech ku prospěchu?

Kabinet dnes odložil plán na zjednodušení podnikání a práce pro cizince v Česku. Ministři se novelou zákona o pobytu cizinců a dalších předpisů nezabývali, protože na jednání chyběl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), jak uvedla po jednání ministryně práce a jeho stranická kolegyně Michaela Marksová.

Na příští zasedání však vláda posunula kvůli nízké účasti ministrů ještě řadu dalších bodů dnešního programu. Jednání vlády skončilo ve Strakově akademii dokonce už po necelých dvou hodinách. Podle Marksové počet ministrů těsně překročil minimum nutné pro hlasování. Například pracovní víza pro cizince kabinet nechtěl kvůli absenci Chovance projednávat, vysvětlila.

Také opětovný odklad projednání novely občanského soudního řádu a změny ve veřejném opatrovnictví odůvodnil nízkou účastí na jednání kabinetu autor jejich předloh, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Vláda neprojednala ani zprávu o průběžném hodnocení plnění Národního kosmického plánu a k poslaneckým novelám o státním svátku 17. listopadu a o podmínkách pro zahraniční kazatele se neshodla na žádném stanovisku. Naopak kabinet schválil investiční pobídku (tedy úlevu pro jednu zahraniční firmu na úkor její konkurence z řad firem českých) pro firmu Bosch, která chce v Českých Budějovicích rozšířit výrobu, nebo rozšíření pravomocí Vojenské policie.

Na jednání chyběli například odcházející ministři za ČSSD. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se účastnil ustavující schůze Senátu a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je podle informací ČTK od pondělí v lázních.

Možná je to tím, že současní ministři nejsou stejní jako tradiční politici. Alespoň to o sobě někteří z nich tvrdí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner