Plán změn podoby velitelské struktury Severoatlantické aliance by dnes měli na jednání v Bruselu odsouhlasit ministři obrany členských zemí NATO. U večeře je pak čeká diskuse o globálních výzvách, včetně například nynější napjaté situace kolem Severní Koreje.

Aliance předpokládá vznik dvou nových velitelství, která mají zodpovídat za přesuny sil. První z nich, umístěné nejspíš v americkém Norfolku, se zaměří na udržení volných námořních tras mezi Evropou a severoamerickým kontinentem, druhé se bude věnovat přesunům sil a výzbroje uvnitř Evropy.

NATO prvním rozšířením velitelské struktury za několik posledních desetiletí reaguje na měnící se bezpečnostní prostředí především v Evropě. Spojenci po letech, kdy se soustředili hlavně na expediční operace, posilují možnosti obrany svých členských zemí.

Večer ministry obrany čeká diskuse o dění ve světě, u stolu bude přítomna i šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Jedním z témat bude vývoj kolem Severní Koreje a jejího trvajícího úsilí získat jaderné a balistické zbraně. NATO podobné pokusy pokládá za hrozbu pro své partnery i pro samotné členské země aliance.

Ve čtvrtek se budou ministři 29 aliančních států zabývat svou výcvikovou misí v Afghánistánu, kterou chtějí v příštích měsících rozšířit zhruba o 3000 vojáků. Dvoudenní maraton schůzek skončí zasedáním mezinárodní koalice proti Islámskému státu, které bude řídit americký ministr obrany James Mattis.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner