Lucemburk 17. října (zpravodaj ČTK) – Ministři zemí EU odpovědní za evropskou problematiku budou dnes v Lucemburku kromě jiného debatovat o přemístění dvou unijních agentur z Londýna kvůli brexitu jinam po unii. Otázka, kam budou přemístěny Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), by měla být vyřešena volbou za měsíc, 20. listopadu. O EBA má přitom zájem i Praha.

Debata o agenturách bude částí jednání Rady pro všeobecné záležitosti (GAC) ve formátu 27 členských zemí, tedy bez Británie. V první části jednání bude ministry o stavu vyjednávání po pátém kole rozhovorů informovat šéf unijního týmu Michel Barnier.

Rada potvrdí či upraví návrh závěrů pro páteční jednání šéfů států a vlád 27 zemí. V něm by měl summit konstatovat, že s Londýnem zatím nebyla dostatečně vyřešena otázka podoby samotného brexitu, a rozhovory tak není možné posunout do druhé fáze, tedy k debatám o přechodných obdobích a budoucím uspořádání vzájemných vztahů například ohledně obchodu. Věc znovu zváží summit v prosinci.

Návrh závěrů ale také počítá s tím, že umožní Barnierovi a právě radě GAC začít „interní diskusi“ o tom, co si vlastně 27 zemí od tohoto druhého kola jednání EU slibuje.

Otázka přemístění agentur je pro ČR zajímavá, neboť Praha má zájem o bankovní orgán. Bratislava se uchází o rozsahem významnější lékovou agenturu.

Zástupci 27 zemí se kvůli brexitu sejdou odpoledne. Před obědem jedná rada i s britským zástupcem o přípravě čtvrtečního řádného summitu EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner