Ministři obrany šesti středoevropských zemí budou dnes na Pražském hradě diskutovat o prohlubování společné obrany Evropské unie a o problematice migrační krize. Jednání se koná v rámci Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), na níž se podílejí Česko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko a které Česko letošní rok předsedá.

V krátké době je to třetí mezinárodní jednání v Praze, které se zabývá evropskou bezpečností. Před deseti dny se na Žofíně setkali přední zástupci Evropské komise a NATO a předseda komise Jean-Claude Juncker vyhlásil, že EU potřebuje účinnou obrannou politiku. Minulý týden zazněla podobná prohlášení na konferenci o budoucnosti EU Prague European Summit.

CEDC byla vytvořena v roce 2010, první formální jednání na úrovni ministrů obrany se uskutečnilo v roce 2012 v rakouském Frauenkirchenu. V předchozích letech se ministři CEDC na svých jednáních zabývali především migrační krizí nebo situací v Turecku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner