V Černínském paláci začalo krátce před polednem jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny (V4) s kolegy z Německa a Lucemburska o migrační krizi. Během zhruba hodinové schůzky půjde především o vyjasnění stanovisek mezi regionálním blokem Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, který odmítá navrhované povinné přerozdělení uprchlíků v EU, a Německem, které jako cílová země většiny běženců požaduje větší solidaritu mezi členskými státy. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) se kvůli tomu už před schůzkou sešel k bilaterálnímu jednání s německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem.
Jednání v Praze se koná dva dny poté, co šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker představil nový plán Bruselu, jak čelit přílivu statisíců uprchlíků do Evropy. Jedním z navrhovaných opatření je povinné přesunutí 160.000 běženců z Itálie, Řecka a Maďarska do ostatních států Unie podle stanoveného klíče. S povinným přijímáním migrantů ale visegrádská čtyřka dlouhodobě nesouhlasí a požaduje zachování principu dobrovolnosti. Většina Unie však povinné kvóty podporuje.
Lze předpokládat, že šéfové diplomacií V4 dnes Steinmeierovi a lucemburskému kolegovi Jeanu Asselbornovi zopakují svůj nesouhlas s tímto opatřením. Chtějí je také seznámit se závěry jednání premiérů V4 v Praze minulý týden, na němž visegrádské uskupení deklarovalo připravenost poskytnout experty a vybavení pro ochranu vnějších hranic schengenského prostoru, zesílit boj proti pašerákům migrantů nebo podporovat boj proti Islámskému státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner