Dění v Sýrii a v Iráku bude dominantním tématem dnešního bruselského jednání ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. Šéfové diplomacií unijní osmadvacítky ale mají mimo jiné hovořit také o podpoře Ukrajiny v jejím reformním úsilí.

Evropská unie se aktivně podílí na složitě se rozbíhajících jednáních ve Vídni, které by měly přispět k ukončení několikaleté občanské války v Sýrii. Konec bojů je v evropském zájmu také s ohledem na nynější masivní uprchlickou vlnu z oblasti. Ze Sýrie uprchly více než čtyři miliony lidí, další miliony jsou v pohybu uvnitř válkou poničené země.

Ministři by měli připravit unijní pozici pro dárcovskou konferenci pro Sýrii, která je svolána na 4. února do Londýna. Jejími cíli je získat finance pro uprchlickou vlnou nejpostiženější země v regionu, řešit dlouhodobé ekonomické potřeby syrských uprchlíků a zajistit peníze umožňující zlepšit ochranu civilistů. EU je už nyní jedním z největších poskytovatelů pomoci v regionu, od roku 2011 to bylo přes pět miliard eur.

Významnou součástí západní reakce na dění v Sýrii je také boj s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Ministři dnes kromě této otázky proberou možnosti, jak podpořit iráckou vládu v její snaze o obnovu oblastí, které byly na IS v poslední době dobyty zpět. V prosinci například získaly irácké síly důležité město Ramádí.

Diskutovat se ale bude také o podpoře ukrajinské vlády v jejích snahách o reformy poté, co od ledna platí pravidla dohody o volném obchodu mezi Ukrajinou a EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner