Bonn 17. února (ČTK) – V Bonnu dnes končí dvoudenní schůzka ministrů zahraničí skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa. Jde o první vrcholnou akci za účasti nového amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona. Dnes je na programu setkání hlavním bodem válka v Sýrii, o jejíž ukončení se OSN a světové velmoci neúspěšně snaží už pět let.

Kromě šéfů diplomacií dvacítky zemí se schůzky účastní také nový generální tajemník OSN António Guterres a vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová. Právě OSN je zprostředkovatelem mírových rozhovorů, které by měly po několika odkladech začít příští týden v Ženevě.

Už ve čtvrtek jednali o Sýrii nový americký ministr zahraničí Tillerson, který se poprvé od nástupu do úřadu sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Hovořili spolu i o situaci v Afghánistánu a na Ukrajině, o sankcích vůči Rusku nejednali.

Jednání ministrů skupiny G20 se mají zaměřit i na boj proti chudobě, která je hlavní příčinou masové migrace z Afriky do Evropy. Německo, které bonnskou schůzku organizuje, učinilo spolupráci s Afrikou ústředním tématem svého ročního předsednictví ve skupině G20.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner