Berlín 8. března (zpravodaj ČTK) – O uklidnění německo-tureckých vztahů se dnes v Berlíně chtějí pokusit ministři zahraničí obou zemí Sigmar Gabriel a Mevlüt Çavuşoglu. Že to vůbec nemusí být jednoduché, naznačují úterní výroky šéfa turecké diplomacie, který znovu praktiky německé vlády přirovnal k těm nacistickým.

Vzájemné vztahy se v posledních týdnech vyhrotily kvůli zatčení dopisovatele německého deníku Die Welt v Turecku Denize Yücela, jenž má turecké i německé občanství, i kvůli zrušení několika německých vystoupení tureckých členů vlády, kteří chtějí mobilizovat voliče před tureckým dubnovým referendem o ústavních změnách.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, z něhož změny ústavy podle kritiků učiní prakticky neomezeného vládce, rušení mítinků kritizoval a postup německých úřadů přirovnal k praktikám nacistů v minulosti. Německá kancléřka Angela Merkelová, která požaduje propuštění Yücela, Erdoganova slova odmítla jako něco, co se ani nedá komentovat.

Za této situace, kterou by alespoň Německo rádo uklidnilo, se dnes v Berlíně sejdou Gabriel a Çavuşoglu. Turecký ministr přitom ještě v úterý dál vyhrotil situaci, když v rozhovoru s deníkem Hürriyet o Německu hovořil jako o totálně represivním systému, jehož praktiky připomínají ty z doby nacismu.

Němečtí pozorovatelé vnímají kroky a vyjádření zástupců Ankary jako snahu vytvořit obraz nepřítele, a zmobilizovat tak turecké voliče pro dubnové referendum, jehož výsledek nemusí být podle průzkumů veřejného mínění tak jednoznačný, jak by si Ankara přála.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner