Moskva 14. dubna (ČTK) – O situaci ve válkou zmítané Sýrii budou dnes v Moskvě jednat ministři zahraničí Ruska, Íránu a Sýrie Sergej Lavrov, Mohammad Džavád Zaríf a Valíd Mualim. Tématem třístranných rozhovorů bude zejména nejnovější vývoj kolem chemických zbraní.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí budou šéfové diplomacií hovořit o koordinaci postupu v současné napjaté situaci. Syrská vláda a její spojenci Írán a Rusko označují za agresi a porušení mezinárodního práva americký nálet na syrskou vojenskou základnu z minulého pátku, zatímco západní země postup Američanů podpořily.

USA ostřelování základny u Homsu zdůvodnily tím, že právě odtud startovala letadla syrské armády, která podle Washingtonu provedla 4. dubna chemický útok na syrské město Chán Šajchún. Při něm zemřelo na otravu toxickým plynem přes osmdesát lidí. Damašek tvrdí, že nepoužil plyn, ale že jeho nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.

Syrský ministr zahraničí Mualim je v Moskvě už od čtvrtka, kdy vedl bilaterální jednání se svým ruským protějškem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner