V Sýrii je třeba udržet příměří a pokračovat v distribuci humanitární pomoci, aby bylo možné zajistit úspěch syrských mírových rozhovorů, jež začínají v pondělí v Ženevě. Po setkání skupiny ministrů zahraničí to dnes v Paříži řekl šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault. Jeho americký kolega John Kerry varoval před porušením příměří. Radikálové z Islámského státu podle něj v minulých týdnech přišli v Sýrii o značnou část území a o 600 bojovníků.

Kerry obvinil syrskou vládu, že svými výroky zveřejněnými před zahájením ženevských jednání tyto rozhovory ohrozila. V sobotu podmínky Damašku vyjmenoval syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.

Kerry řekl, že porušení příměří může snahy o diplomatické řešení ohrozit. Příměří platí od konce února a zatím je až na výjimky dodržováno. Netýká se ale radikálních organizací a boje proti nim pokračují. Kerry vyzval Damašek i jeho spojence, aby své závazky týkající se příměří neporušovali.

Islámský stát podle něj v minulých třech týdnech přišel v Sýrii o území o rozloze 3000 kilometrů čtverečních a o 600 lidí. „Tlak na ně se bude ještě stupňovat,“ řekl Kerry.

Opozice svou účast na druhém kole ženevských jednání podmiňovala jednak ukončením bojů a také pomocí lidem v obléhaných oblastech. Kerry řekl, že humanitární zásobování se dostalo ke 150.000 lidem.

Kromě něj a Ayraulta se pařížské schůzky zúčastnili také šéfové diplomacií Německa, Británie a Itálie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner