Brusel 5. listopadu (zpravodaj ČTK) – Problematikou dvojí kvality potravin se budou v pondělí na jednání v Bruselu opět zabývat ministři zemědělství zemí Evropské unie. Informováni totiž budou o výsledcích spotřebitelského summitu, který se tématem zabýval v polovině října v Bratislavě.

Českou republiku bude na jednání zastupovat ministr zemědělství Marian Jurečka. Byli to právě Češi a Slováci, kdo téma nižší kvality potravin a dalších výrobků prodávaných ve východních zemích EU na bruselských ministerských radách opakovaně připomínali. O tématu v září ve svém projevu před Evropským parlamentem mluvil také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Bratislavská schůzka měla za účasti evropské komisařky pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věry Jourové hledat způsoby, jak by mohly země unie a evropské instituce věc společně postupovat. Státy střední Evropy by tuto záležitost rády řešily prostřednictvím nové či novelizované unijní legislativy, unijní exekutiva zatím dává přednost důslednému a napříč státy unie sjednocenému využívání stávajících pravidel.

Významnou částí pondělní diskuse ministrů zemědělství ale bude také například otázka udržitelného využívání pesticidů. Evropská komise předloží zprávu o situaci v členských zemích, podle které mezi nimi stále existují rozdíly například v přístupu k rozšiřování pesticidů ze vzduchu, k informování veřejnosti či k ochraně vod.

Státy visegrádské čtyřky (V4; Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko) společně s dalšími východoevropskými zeměmi na schůzce také zdůrazní, že podle jejich názoru by mělo být využívání obnovitelných zdrojů energie zemědělského původu ve stávající míře udrženo i po roce 2020.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner