Vláda přerušila projednávání zprávy o cestě prezidenta Miloše Zemana na konferenci na řeckém ostrově Rhodos. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Konferenci Dialog civilizací pořádá ruský oligarcha a spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Vladimir Jakunin. Hrad vyčíslil náklady cesty na 300 tisíc korun. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) sdělil, že na dnešní schůzi kabinetu nebylo dost hlasů pro schválení materiálu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že nevidí důvod věc komentovat.

O přeložení informativního materiálu do rozpravy požádal Dienstbier minulý týden. „Důvodem bylo, že podle mě účast na konferenci symbolicky zpochybňovala postoj ČR i Evropské unie vůči ruské imperiální a agresivní politice,“ napsal Dienstbier. Dnes se podle něj nenašla většina pro schválení. „Protože část členů nebyla ochotna pro schválení cesty hlasovat,“ vysvětlil.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po jednání vlády řekl, že k bodu byla „košatá“ diskuse. Probíraly se různé úhly pohledu na to, zda Zemanova cesta byla v souladu se zahraniční politikou ČR, dodal. Na odklad podle něj mělo vliv i to, že chyběla řada ministrů. Hrad odmítl dnešní vývoj komentovat. „Nevidím nyní důvod ke komentáři, vzhledem k tomu, že projednávání bylo přerušeno,“ uvedl Ovčáček.

Český prezident se letos konference účastnil už poněkolikáté. Předloni za to sklidil kritiku opozice. Ve svém projevu hovořil hlavně na téma tzv. Islámského státu, který přirovnal k rakovině. Kvůli konferenci se Zeman nezúčastnil v Izraeli pohřbu bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese, na nějž se sjelo mnoho světových státníků. Zastoupili ho premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

Zakladatel a pořadatel rhodoského diskusního fóra, oligarcha a bývalý dlouholetý příslušník KGB Jakunin, je stoupenec a blízký spolupracovník prezidenta Putina. Po ruské anexi Krymu byl zařazen na sankční seznam USA. Jakuninovy obchodní aktivity byly několikrát terčem stížností a žalob ruského protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner