Brusel 20. února (zpravodaj ČTK) – Ministry financí zemí eurozóny dnes čeká další z řady jednání o situaci kolem řeckého záchranného programu. Cílem je co nejdříve dokončit jeho druhou kontrolu, už nyní opožděnou. Jasno ale stále není především v otázce zapojení Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Dokončení prověrky je nutné, aby Řecko získalo další splátku peněz ze záchranného balíku. V rámci nynějšího, v pořadí už třetího programu, může do roku 2018 získat až 86 miliard eur (přes 2,3 bilionu Kč) výměnou za rozsáhlé reformy. Právě kontrola plnění podmínek z řecké strany je nutná k vyplacení další části peněz.

Vleklé spory mezi Aténami a věřitelskými institucemi o míře a účinnosti řeckých reforem ale v posledních týdnech stále silněji zastiňuje konflikt mezi EU a MMF. Měnový fond, jehož účast v záchraně Řecka je pro Berlín důležitá, pokládá stanovené cíle za nerealistické a neudržitelné. Cíle stanovili evropští věřitelé a zahrnují například konkrétní výši primárního přebytku.

Zástupci EU mají odhady měnového fondu naopak za příliš pesimistické. O situaci by měla podle agentur ve středu jednat v Berlíně kancléřka Angela Merkelová se šéfkou MMF Christine Lagardeovou a s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Jakub Dospiva spr

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner