Situace v Sýrii bude jedním ze dvou hlavních témat dnešní bruselské schůzky ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie – prvního ministerského jednání EU v letošním roce. Šéfové diplomacií osmadvacítky ale také mají u oběda diskutovat o problematice blízkovýchodního mírového procesu.

Jejich debata tak bezprostředně naváže na nedělní pařížskou konferenci, která podpořila vytvoření dvou států a varovala před následky jednostranných kroků. Na jednání do Francie přijeli zástupci 70 zemí světa, Izrael ani Palestinci ale zastoupeni nebyli. Británie měla proti výsledku jednání výhrady a závěrečný dokument nepodepsala.

Evropská unie v Sýrii podporuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN z 31. prosince, kterou OSN uvítala snahy Ruska a Turecka o ukončení násilí a o návrat k politickému procesu. Evropská unie ale dnes především zdůrazní potřebu opětovného zahájení rozhovorů právě pod záštitou OSN.

EU, která zdůrazňuje nutnost zajištění humanitární pomoci v zemi, chce ještě na jaře v Bruselu uspořádat rozsáhlou konferenci o možnostech podpory obnovy Sýrie. Blok ale zároveň jasně dává najevo, že jakákoliv pomoc z jeho strany je podmíněna začátkem věrohodného politického přechodu v zemi.

Ministerské jednání poprvé povede Malta jako nová předsednická země Unie. Poprvé se odehraje v nově otevřené budově nazvané Europa, která bude od nynějška v Bruselu hostit ministerské schůzky i unijní summity.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner